reklama

Smrt transistorom?

Koniec Pocitacovej technologie? (Ako ju pozname uz pol-storocia)preklad clanku z www.newsfactor.comdalsie stranky k teme:http://www.it-observer.com/articles.php?id=564http://www.eetasia.com/ART_8800358456__2312a2ef_no.HTM

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)
Transistor
Transistor (zdroj: Pam Baker)

http://www.newsfactor.com/story.xhtml?story_title=
The_End_of_Transistors_In_Computers_&story_id=30272
dalsie stranky k teme:
http://www.it-observer.com/articles.php?id=564
http://www.eetasia.com/ART_8800358456__2312a2ef_no.HTM

Koniec Transistorom v Pocitacoch?

Stvrtok, 3 Marca, 3:33 PM ET

Pam Baker, www.newsfactor.com

Vyzkumni pracovnici spolocnosti Hewlett Packard (NYSE: HPQ - zpravy) vytvorili
rozruch v pocitacovom svete, v suvislosti s oznamenim o novom vynaleze ktory
ma vymenit transistory na cipoch -- ked transistory su a boli zakladom na vyrobu pocitacov v poslednom polstoroci. Ale, je to iba bublina, alebo naozaj vec realneho vedeckeho uspechu?

"HP ma este daleko, nie vo vedeckom smere, ale co sa tyka hranic sucasneho obchodneho prostredia. Bude treba pockat aspon desat rokov, na to aby sa priemysel preorientoval", Yankee-group analysta Andy Efstathiou povedal stranke Newsfactor (Faktor Novosti).

Novo-tvorenie v Molekularnej skale (meritku).

Vo vytlacku zverejnenom v tlaci "Journal of Applied Physics" (Zurnal uplatnenej fyziky), traja clenovia laboratoria HP skupiny "Quantum Science Research" (QSR, Vyzkum Kvantovej Vedy) opisali svoj vynalez ako "crossbar latch" (mostikova uzavera) , ktora dodava obnovenie signalu a zvrat (inverziu) potrebny na vsedne pocitacove ukoly, bez potreby transistorov.

Technologia moze prispiet k rastu pocitacov ktore su tisickrat viac ucinne nez tie existujuce dnes. "Novo-vytvorime pocitac na meritku molekule", hovori Stan Williams, dlhodoby pracovnik HP a riaditel QSR, ktory je jednym z autorov clanku.

"Mostikova uzavera nam dava klucove vychodisko potrebne na tvorbu pocitaca zalozeneho na nanometrovych prvkoch, ktore sa daju relativne lacno a lahko zlozit", on pridal.

QSR pracuje na elektronickych prvkoch v dimenzii nanometrov, ktore sa zacnu najskor pridavat, a jedneho dna mozno vymenia kremikove prvky (silicon), technologiu ktorej hranice (fyzicke) sa dosiahnu asi v desatroci. Ale, take vyradenie a vymena, by mohli znicit cipove spolocnosti, a postavit cely premysel na usi (naruby).

"Kazda nova technologia potrebuje podporu celeho priemyslu -- uplne nove strukturalne zostavenie -- a prechod na nove nastroje potrva na roky. A dalej, vyrobky musia byt prisposobene na radikalne zmeny", povedal Manny Vara, hovorca vyrobnej strany z Intelu, clanku NewsFactor.


Preteky sa zacali.

"Vsetci hladame vychodisko. Je tazko vyrabat transistory stale mensie, a zaistit ich operacnu kvalitu", hovori Vara.

Urcite, Intel je "v rinku na ratanie". Chipovy obor momentalne vyraba najmensi transistor na svete -- okolo 50 nanometrov v sirke kremikovej ciary -- menej nez polovicny v porovnani s virusom chripky. Pentium 4 ma 150 milionov transistorov.

"Predstavte si pocitacovy chip ako mozok, a transistory ako mozkove bunky. Viac buniek mate, mudrejsi je mozok", hovori Vara.

Vyzkumnici z Intelu tiez skusaju metody na vylepsenie transistorvej vyroby; pouzitim novych materialov na zostavu lepsich prvkov; zmenami v spolocnych plosnych transistoroch na troj-brankovy, troj-priestorovy transistor; a, skuskami ci transistory je mozne vurobit z nano-prvkov, ako napriklad uhlikove nan0-trubky a nano-drotky, hovori Vara.

"Co sa da vylepsit a pridat na kremikovom chipe, na zvysenie vykonnosti a urychlenie dodavky na trh?", prebera si Vara.

Ale HP vyzkumnici si beru iny chodnicek.

Mostikove uzavery vykonaju viacero zdvihov v prude na adresu kontrolych liniek, a zmeny v opozitnej polarizacii. Vysledkom je ze mozu vykonat tri zakladne ukony, ktore predstavuju prvotnu logicku bazu elektronickeho obvodu, a su nepostradatelne na zakladne funkcie pocitaca.

Nova techologia mostikovych uzaverov moze obnovit obvod na jeho idealnu prudovu hladinu. To by mohlo pomoct na zretazovanie viacerych jednoduchych branok dokopy, cim by sa umoznilo pocitanie.

"Tento typ zlepsenia je kriticky dolezity na dosiahnutie vytyceneho ciela, na dlhodobe zotrvanie vsetkych hracov v pocitacovom priemysle", hovori Efstathiou.


Po Cielovej Ciare.

Okrem vyzkumu zakladnych vedeckych principov v pocitacovej technologii, na molekularnom meritku, QSR sa tiez zaobera otazkami ako zostavit a vyskusat tieto malilinke prvky -- tisice ktorych by sa zmestili napriec hrubky ludskeho vlasu -- ci sa budu dat vyrobit ekonomicky a hromadne vo velkom pocte.

V sucasnosti, Intel v Izraeli uz pracuje posledne dva az tri roky na tvorbe elektro-optickeho chipu, v Jerusalemskej pobocke; ktory by mal vyradit zabehane ektronicke chipy, pozivane na komunikacie medzi pocitacovymi suciastkami, umoznujuc aby sa komunikacia viedla v rychlosti svetla -- 10 krat sucasnej rychlosti komunikacie.

"Dnes, rychle jadra pocitacov pracuju na oscilacii okolo troch gigacycklov, ale ich okolie stale bezi rychlostou iba niekolko stoviek magacyklov, a preto nemozu vyuzit svoju rychlost", povedal reporterom Amir Elstein, spolu-veduci riaditel Intelu v Izraeli a veduci predstavitel Israelskeho podniku. "Akonahle budu chipy, vykonna cast a periferalne brany, pracovat na rovnakej rychlosti, ktora by mala byt okolo 10 gigacyklov, pocitacove moznosti sa uplne zmenia", k tomu este pridal.

"Ziadny z tychto zlepsovakov sa neobjavi zajtra -- ale ked sa zacnu pouzivat, bude to zdaleka najvacsi pokrok, aky sa doteraz uskutocnil, a bude to velmi rusiva technologia", hovori analysta Ronald Gruia z agencie Frost & Sullivan.

 

Steve Kotleba

Steve Kotleba

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Americky Slovak, podnikatel z Kalifornie. Partner a doverny priatel s Bill Gates (Microsoft), Dave Scott and Buzz Aldrinom (Apollo 'moon-buggy' and astronauti na mesiaci). Zoznam autorových rubrík:  Slovensko a USATechnologieKulturaSpolocnostVedaZdravieKalifornia pod lupouLudiaPocitaceNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu